Jak przygotować dziecko do żłobka?
Jak przygotować maluszka do żłobka?
Dla niektórych rodziców posłanie dziecka do żłobka to przykra konieczność, dla innych chęć wspomagania rozwoju malucha i umożliwienia mu kontaktu z innymi rówieśnikami.
Rozumiemy i szanujemy każdą z tych sytuacji. Przede wszystkim w naszym żłobku rozumiemy, że dla rodziców rozstanie z maluchem to bardzo trudne i stresujące wydarzenie.
Dlatego wprowadziłyśmy kilka zasad, które mamy nadzieję ułatwią ten trudny początek:
1. Rodzic może wejść z dzieckiem na salę.
W naszym żłobku proces adaptacji będzie trwał tyle, ile będzie potrzebował tego maluszek i jego rodzice. Decyzję o pozostawianiu maluszka będziemy podejmować wspólnie. Doświadczony pedagog doradzi kiedy jest ten moment, że rodzic powinien już opuścić salę. Pamiętajmy, nic na siłę.
2. Bezpieczeństwo.
Wielu rodziców obawia się, czy w żłobku jego dziecko będzie bezpieczne. Aby Państwa uspokoić i zapewnić bezpieczeństwo maluszkom, każda z osób pracujących w naszym żłobku będzie przeszkolona z zakresu pierwszej pomocy dzieciom. Jest to kurs całodniowy, który odbywa się w Wyższej Szkole Rehabilitacji i prowadzony jest przez ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem.
3. Kontakt z kadrą i dyrekcją
Jesteśmy dla Was, a w szczególności dla Waszych dzieci. Gwarantujemy, że nasze drzwi są zawsze otwarte. Mogą Państwo przyjść do nas z każdym, z pozoru błahym problemem. Jesteśmy otwarci na sugestie i uwagi rodziców.
4. Uśmiech
Wszyscy powinniśmy o nim pamiętać. Dobre nastawienie to połowa sukcesu.
Kilka słów o rozstaniu
Nie gwarantujemy, że Państwa maluszek nie będzie płakał. Jest jednak kilka zasad, które pozwolą przetrwać ten trudny początek.
1. Próby rozłąki z dzieckiem warto zacząć dużo wcześniej.
Maluch powinien uczyć się, że mama ma własne życie i czasem wychodzi.
2. Rozmawiajmy.
Opowiadajmy dziecku o żłobku.Przeglądajmy z nim stronę internetową, czytajmy o ciociach i o tym jak wygląda plan dnia, nawet jeśli dziecko jest całkiem małe. Pozytywne opowiadanie o nowym miejscu na pewno dobrze wpłynie na późniejsza adaptację.
3. Nie przekazujmy złych emocji.
To najczęstszy błąd rodziców. Wiemy, że oddanie największego skarbu w obce ręce to jeden z trudniejszych momentów w rodzicielstwie. Pamiętajcie jednak drodzy rodzice aby o obawach nie rozmawiać w obecności dziecka. Nie pozwalaj innym straszyć dziecka żłobkiem.
4. Nie przedłużajmy momentu rozstania.
Jeżeli już podjęliście decyzję o zakończeniu adaptacji i maluch musi zostać w żłobku od przysłowiowej 8 do 16, to z pewnością zbytnie przytulanie go przy rozstaniu i bliskość rodziców powoduje, że maluch się rozkleja. Wystarczy buziak i szybkie papa. Wcześniej warto poprzytulać się z maluchem w domu i wytłumaczyć mu jak będzie wyglądało pożegnanie w szatni. Pamiętajcie drodzy rodzice, że najgorsze co możecie zrobić to zawrócić do sali słysząc płacz malucha. Gwarantujemy, że jeśli maluch będzie długo płakał to zadzwonimy z taką informacją. Zazwyczaj maluszek uspokaja się w 5 minut po Waszym wyjściu.
5. Nigdy nie oszukujcie maluszka.
Nie przedstawiajcie żłobka w samych superlatywach. Ze starszym maluszkiem warto porozmawiać co może mu sprawiać trudność w żłobku. Może to będzie kontakt z ciociami? A może zainicjowanie zabawy z ulubionym kolegą? Koniecznie zgłaszajcie wszelkie trudności waszego maluszka. To nic złego, że dwulatek nie umie jeszcze poprosić o pomoc obcej cioci. Wiedząc, że jest to dla niego stresujące na pewno pomożemy. Prosimy dotrzymujcie słowa. Jeśli mówicie maluszkowi, ze odbierzecie go po obiadku to tak właśnie róbcie.
6. Zaangażuj malucha w przygotowania.
Starszy maluch niech wybierze sobie maskotkę, idźcie razem na zakupy, podpiszcie wyprawkę. Młodszemu tłumaczcie wszystko – niech żłobek nie będzie tematem tabu.
7. Ciesz się z każdego osiągnięcia dziecka w żłobku.
Chwalcie malucha jak najczęściej nawet z pozoru banalnych rzeczy. Cieszcie się razem z każdego sukcesu.