Z pewnością każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny dla jego dziecka jest ruch. Bieganie, skakanie, szaleństwa w przedszkolu – wszystko to świadczy o dobrym rozwoju malucha i jego pozytywnego nastawienia do życia. Nic zatem dziwnego, że ruch także jest w stanie leczyć. Lekarze już dawno odkryli, że odpowiednie ćwiczenia są w stanie pomóc nam w wielu przypadkach: od wad postawy przez utrudniony zakres ruchowy, aż po zaburzenia integracji wzrokowo-ruchowej. To tak zwana kinezyterapia, która u dzieci stymuluje prawidłowy rozwój i koordynację.

Na czym polega kinezyterapia?

Rehabilitacja ruchowa ma za zadanie leczenie problemów ruchowych za pomocą zestawu ćwiczeń, nadzorowanych przez kinezyterapeutę. Wybór ćwiczeń jest oczywiście zależny od danej osoby, ale także od samego zakresu problemów i ich specyfiki. Ćwiczenia prowadzone są przez specjalistę, który jest w stanie zaobserwować nieprawidłowości (czasem już w niemowlęctwie, ale także w wieku wczesno-przedszkolnym) i skorygować je. Ta metoda stosowana jest u dzieci z wadami postawy, chorobami związanymi z utrudnionym lub uniemożliwionym zakresem ruchu w stawach, ale także w przypadkach zaburzonej koordynacji.

Kiedy kinezyterapia jest wskazana?

Kinezyterapia zalecana jest przede wszystkim dzieciom z wadami postawy, ale można ją także łączyć z zajęciami usprawniającymi koordynację wzrokowo-ruchową, która (jeśli jest zaburzona) również wywołuje u dziecka dyskomfort oraz niepewność poruszania się, chwytania, celowania czy wspinania się. Zakres jest naprawdę szeroki, dotyczy jednak problemów związanych z ruchem i powiązanym z nim bodźcami zewnętrznymi. Może być wykonywana jako forma terapii leczącej stwierdzone wady postawy oraz w mniej sprecyzowanych kwestiach, jak brak odpowiedniej współpracy oko-ręka, ręka-noga, ręka-ręka. Jeśli zatem zauważamy u naszego dziecka dość niepokojące objawy związane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej, warto wybrać się do licencjonowanego kinezyterapeuty, który doradzi nam odpowiedniego rodzaju ćwiczenia, jakie powinniśmy wykonywać z dzieckiem w domu.