W dzisiejszych czasach kobiety po urodzeniu dziecka bardzo często szybko chcą wrócić do aktywności zawodowej. Wiąże się to oczywiście z potrzebą zapewnienia maluchowi odpowiedniej opieki. Jeżeli nie ma możliwości zaangażowania babci lub innej bliskiej osoby, można zdecydować się na nianię lub zapisać pociechę do żłobka. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Wynajęcie opiekunki do dziecka – wady i zalety

Dobra niania może stać się dla malucha bardzo ważną i bliską osobą, która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i poświęci mu całą swoją uwagę. Możemy wybrać do opieki osobą, która najbardziej nam odpowiada, kierując się np. jej kwalifikacjami czy dotychczasowym doświadczeniem. Znacznie łatwiej dostosować godziny opieki nad dzieckiem do naszego planu dnia. Mamy również możliwość uzgodnić z nianią zasady, zgodnie z którymi dziecko powinno funkcjonować. Znalezienie odpowiedniej opiekunki wcale nie jest takie łatwe. Może wymagać kilku prób, a jak wiadomo maluszek źle znosi obce osoby. Problemem może być również adaptacja dziecka i jego oswojenie się z nową sytuacją. Pewne obawy może również budzić fakt, że wpuszczamy do mieszkania na cały dzień tak naprawdę obcą osobę. Do największych wad należy jednak koszt takiej opieki – zatrudnienie opiekunki w zestawieniu miesięcznym będzie znacznie droższe niż zapisanie dziecka do żłobka.

Żłobek

Jeśli decydujemy się na oddanie dziecka do żłobka, koszty będą zdecydowanie niższe. Uśredniona cena dla żłobków publicznych w Polsce oscyluje w okolicy 2 zł za godzinę pobytu dziecka. Z tego powodu często jednak trudno znaleźć wolne miejsce dla dziecka. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać żłobek prywatny, który jest zwykle droższym, ale atrakcyjnym rozwiązaniem. W żłobku dzieci mają niepowtarzalną okazję, by nawiązać kontakty z innymi. Jest to szczególnie ważne dla jedynaków, którzy wychowują się bez towarzystwa innych dzieci. Mogą oni od pierwszych lat życia uczyć się nawiązywania kontaktów społecznych i pokonywania trudności. Ponadto przebywanie z innymi wychowankami naturalnie wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się do większej samodzielności. Dziecko z czasem przyzwyczai się do tego, że funkcjonuje w większej społeczności i powinno funkcjonować zgodnie z przyjętymi regułami. Znacznie ułatwi to późniejszą adaptację do warunków przedszkolnych. W żłobku jest także zatrudniona dobrze wykształcona i przygotowana kadra, która wie, jak poradzić sobie, kiedy dziecko stwarza problemy. Co bardzo istotne, pedagodzy potrafią rozpoznać, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwala to na odpowiednio szybką reakcję i rozpoczęcie terapii. W żłobkach dzieci mogą liczyć na dodatkowe, atrakcyjne zajęcia edukacyjne czy terapeutyczne, jak proponowane przez nas zajęcia z integracji sensorycznej.