Każdy rodzic zwraca dużą uwagę na prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Integracja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym i trwa prawie do 7 roku życia, rzutując na całe dalsze życie człowieka. Z tego powodu, szczególnie jeśli planujemy zapisać dziecko do placówki opieki dziennej, warto wybrać żłobek sensoryczny lub przedszkole o takim profilu, zapewniające wszechstronny rozwój malucha.

Wszechstronny rozwój dziecka

Dziecko, zapisane do przedszkola lub żłobka sensorycznego ma możliwość wszechstronnego rozwoju. Zajęcia ułożone są tak, by sprzyjać zdolności jednoczesnego, spójnego używania rąk i oczu. Maluch codziennie podczas zabawy rozwija swoje zmysły i poznaje świat. Pedagodzy, prowadząc specjalnie dobrane do wieku i możliwości dzieci zabawy, pomagają im nabywać takich umiejętności, jak nauka i zapamiętywanie kształtów i kolorów, wrażliwość na nowe bodźce, kontakty międzyludzkie i zdolność do współpracy w grupie, czy umiejętność samodzielnego uspokajania się i organizowania własnego czasu. Stymulujące zajęcia sensoryczne przydają się także szczególnie u dzieci wykazujących pewne dysfunkcje w rozwoju i zachowaniu.

Dzięki poznaniu różnorodnych, sensorycznych zabaw, maluch aktywnie spędza czas, rozwijając swoją wyobraźnię. Stwarza mu się okazję do ruchu i prac – wyrabia to dobre nawyki na przyszłość, niwelujące problem długotrwałego przesiadywania przed ekranem telewizora czy komputera.

Zabawy sensoryczne, choć czasem wiążą się z plamami i bałaganem, zapewniają wyjątkowe odczucia, jakich nie dadzą nawet najlepsze gotowe zabawki. Wyrabianie figurek z masy solnej czy malowanie farbami za pomocą palców doskonale aktywizuje małą motorykę. Jest ona niezbędna w procesie późniejszego posługiwania się przyborami i pisania, a w dorosłym wieku – pisania na klawiaturze, prowadzenia samochodu czy uprawiania różnorodnych sportów.

Cele zabaw sensorycznych

Zabawy sensoryczne przynoszą wiele korzyści dla najmłodszych dzieci:

  • wspomagają poprawny kierunek położenia ciała w stosunku do podłoża,
  • doskonalą kontrolę ruchów głowy i tułowia,
  • ułatwiają odbieranie i przetwarzanie bodźców,
  • wzmacniają prawidłowe napięcie mięśniowe,
  • usprawniają koordynację ruchu gałek ocznych,
  • przyspieszają i sprzyjają rozwojowi mowy,
  • wpływają na harmonijną pracę układu nerwowego
  • stymulują dzieci do poznawania i odkrywania świata.