Pierwsze lata życia dziecka to okres najszybszego rozwoju zmysłów, takich jak słuch, dotyk i wzrok. Aby rozwijały się prawidłowo, należy stymulować je na różne sposoby. Ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka mają kolory, które w dużym stopniu wpływają na emocje i samopoczucie malucha.

Pierwsze miesiące życia niemowlaka, czyli odkrywanie kolorów

Po przyjściu na świat noworodek ma bardzo ograniczoną paletę barw. Widzi tylko bardzo wyraziste, kontrastujące tony – czerń i biel. Dopiero w kolejnych miesiącach życia zaczyna rozróżniać coraz więcej barw, a po ukończeniu 6 miesięcy życia jego wzrok jest już w pełni rozwinięty.

Aby zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju, należy otaczać go kolorami, które wpływają na niego korzystnie i wzbudzają pozytywne emocje. Dlatego najlepiej wybierać stonowane, naturalne barwy, takie jak szarości i beże, które uspokoją malucha. Nadmiar kolorów co prawda działa stymulująco na mózg, ale może też wpłynąć na drażliwość i niepokój u dziecka. Warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych kolorów:

  • Zielona barwa działa uspokajająco, relaksuje, pozwala odpocząć oczom.
  • Czerwony kolor silnie pobudza, może wywoływać drażliwość.
  • Niebieski działa uspokajająco, sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.
  • Żółty działa pobudzająco, ale nie w sposób agresywny, w przeciwieństwie do czerwieni.
  • Czarny to kolor, który może powodować u dzieci smutek i pogorszenie nastroju.

W naszym żłobku doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę w rozwoju dziecka pełnią kolory. Dlatego nieodłącznym elementem naszych zajęć są zabawy z kolorowymi przedmiotami pozwalające na odkrywanie różnorodnych barwa. Dbamy także o odpowiedni wystrój żłobka, sprzyjający pozytywnym emocjom.

Jak wykorzystać kolory, aby wspierać rozwój dziecka?

Kolory wpływają nie tylko na emocje dziecka, ale także rozwijają jego wyobraźnię i kreatywność. Dzieci, które od najmłodszych lat zachęcane są do zabaw sensorycznych z użyciem różnych kolorów (np. do malowania, tworzenia prostych prac plastycznych), stają się bardziej wrażliwe na sztukę i piękno.

Podczas pracy z dziećmi, umiejętnie wykorzystujemy kolory oraz ich właściwości, aby pomagać dzieciom odkrywać świat i rozwijać swoje umiejętności oraz kreatywność. Nauka poprzez kolory to świetna zabawa!