Posłanie dziecka do żłobka to dla wielu rodziców konieczność. Taka decyzja wzbudza jednak niezmiennie wiele emocji i wątpliwości. Należy pamiętać, że pierwsze lata życia dziecka mogą mieć znaczący wpływ na jego przyszły rozwój. Warto zatem wcześniej poznać wynikające z tego korzyści.

Odpowiednia opieka

Możesz być pewien, że wykwalifikowana kadra opiekuńczo-pedagogiczna w należyty sposób zaopiekuje się Twoim dzieckiem. Nie musisz zastanawiać się co kilka minut czy aby na pewno dziecko zjadło, czy może liczyć na odpowiednią pomoc i wsparcie. Każdy dzień w żłobku jest szczegółowo zaplanowany, z miejscem na jedzenie, zabawę, spacery i drzemki. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko wymaga więcej uwagi, daj szansę sobie i jemu na okres adaptacji. Opiekunki posiadające kompetencje do opieki nad małymi dziećmi z pewnością zajmą się nim z pełną troską, uwagą, empatią i cierpliwością.

Kontakt z rówieśnikami

Dziecko w żłobku nauczy się życia w grupie, ogólnie obowiązujących zasad społecznych i wykonywania wielu podstawowych czynności. W towarzystwie innych dzieci stanie się pewniejsze siebie, nauczy się współpracy, dzielenia się, wyrażania swoich emocji i opinii, co ostatecznie umożliwi mu łatwiejszą i szybszą adaptację w późniejszych etapach życia.

Rozwój motoryki

Z pewnością już po kilku miesiącach w żłobku zauważysz znaczną różnicę w umiejętnościach ruchowych i motorycznych swojego dziecka, ponieważ na ten okres przypada największa integracja wzrokowo-ruchowa. W żłobku organizowane są dla maluchów zabawy ruchowe i interakcyjne, dostosowane oczywiście odpowiednio do wieku i możliwości, co w przypadku samodzielnej pracy w domu, mogłoby nie przynieść tak szybkich i znaczących efektów.

Wychowanie

Dziecko w otoczeniu rówieśników stopniowo uczy się odpowiedzialności, samodyscypliny, porządku i systematyczności. Rozwija się dzięki możliwości obserwowania i naśladowania innych, jednak wyrabia sobie dzięki temu swój wyjątkowy charakter i osobowość.

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka dla żadnego rodzica nie będzie prosta i oczywista. Warto jednak rozważyć tę możliwość, ponieważ dzięki niej możesz dać swojemu dziecku szansę na dobry start. Z otwartością i pewnością siebie, jaką zyska na tym etapie swojego życia, będzie w stanie poradzić sobie w wielu sytuacjach.